top of page

J.P. Morgan'dan Özel Müşterilerine Bitcoin Bilgilendirmesi

Güncelleme tarihi: 8 Mar 2021


JPMorgan, 10 milyon dolar ve üzeri hesaba sahip özel müşterilerine bir rapor göndererek onları kriptopara yatırımlarıyla ilgili fırsatlar ve riskler konusunda bilgilendirdi.


Raporda bitcoin'in nasıl değerlenebileceğini ölçebilmek için üç farklı yöntem ileri sürüldü: toplam kullanıcı sayısı, altının değeri ve küresel para arzı.


1) Metcalfe yasası uygulanırsa, yani bitcoin'in değeri kullanıcı sayısıyla orantılı olursa o zaman bitcoin'in değerinin 21.667 USD olması gerekiyor.

2) Eğer altının mevcut değeri toplam 21 milyon olan bitcoin arzına uygulanırsa bitcoin'in de 540.814 USD seviyesinde olması gerekiyor.


3) Tüm dünyadaki para arzı bitcoin'in maksimum arzına uygulanırsa o zaman da kriptoparanın değerinin 1.9 Milyon USD olması gerekiyor.


Rapor bitcoin'in altınla kıyaslanamayacağı sonucuna vararak sona eriyor. Çünkü buna göre bitcoin'deki yüksek volatilite, kriptoparanın güvenli bir yatırım aracı olmasını engelliyor.


Şubat ayında da JPMorgan eşbaşkanı Daniel Pinto müşterilerinin kriptopara hizmetlerine talebinin henüz yeterli olmadığını ama eninde sonunda gereken seviyeye geleceğini belirtmişti.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page